Plemena ovcí v naší farmě 

Na naší farmě se zaměřujeme na chov mléčného plemene Východofríských ovcí  a masného  plemene Suffolk.

Východofríské ovce - mléčné plemeno

Charakteristika

Východofríská ovce je polojemnovlnné, rané plemeno s vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Bylo vyšlechtěno v Německu ve Fríské oblasti z původních severských maršových ovcí. Svaz chovatelů byl založen v roce 1892. Východofríské ovce mají dobré mateřské vlastnosti. Jehnice lze zapouštět již v 7-8 měsících věku o hmotnosti 45 kg. Patří mezi nejužitkovější plemeno na světě. V Německu a Rakousku se vyskytuje i černý ráz. Plemeno je vhodné především do menších stád. Ovcím vyhovují všechny používané systémy pastvy. Dospělá zvířata snáší dobře i vlhčí přírodní podmínky. Výkrm jehňat je nejúčelnější ukončit ve věku 4-5 měsíců do živé hmotnosti 35 kg, kdy jsou jehňata nejlépe zmasilá. V České republice je východofríská ovce chována v drobném chovu od poloviny třicátých let minulého století, zejména na Valašsku.

Suffolk - masné plemeno

Charakteristika

Plemeno Suffolk bylo vyšlechtěno v 19.století v Anglii, zvířata mají typické, nepřehlédnutelné zbarvení – hlavu, končetiny a paznehty černé, na těle pak vlnu bílé nebo mírně nažloutlé barvy. Vyznačuje se dlouhověkostí, dobrým zdravím a dlouhým plodným obdobím. Jsou vhodné k chovu v drsnějších klimatických podmínkách podhorských oblastí. Jejich maso se vyznačuje výtečnou chutí. Nemá nic společného s tzv. "skopovým" masem, u kterého cítíte pachuť loje. Ta je typická u ovčího plemene, které je chováno pro vlnu.

Od dubna do prvního sněhu se naše ovce pasou na lukách, od prosince do března jsou ustájena v salaši, kde mají možnost zimního výběhu. Louky, na kterých se ovce pasou, jsou v chráněné krajinné oblasti, kde nepoužíváme žádná umělá hnojiva a pesticidy.


  • ilustrační foto